آمادگی میراث‌فرهنگی ایلام برای ارائه خدمات به ۳ اثر تاریخی‌ ایرانی در عراق

تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۶
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری استان ایلام از پیگیری وضعیت سه اثر شامل سلیمان تپه ، تل بکسایه و سبعات خزیر که به دلایلی به خاک عراق منتقل شده است خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده ” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۱۶ دی ۹۶ با بیان اینکه ۶ اثر نخست ثبت شده در فهرست آثار ملی متعلق به این استان است اظهار داشت : سه اثر نخست ثبت شده به دلیل تغییر جغرافیایی خطوط مرزی در  خاک عراق واقع  شده است که وضعیت آنها پیگیری می شود .

عبدالمالک شنبه زاده افزود : این ۶ اثر شامل سلیمان تپه ، تل بکسایه ، سبعات خزیر ، تل شیروان ، تل لالار و شهر تاریخی سیمره است که به ترتیب به شماره های ۱ تا ۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند .

وی یادآور شد : سه اثر نخست شامل سلیمان تپه ، تل بکسایه و سبعات خزیر که در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی و در حدود ۸۶ سال پیش در فهرست آثار ملی ثبت شده است ، سال های پیش از انقلاب از استان ایلام جدا شده و هم اکنون جزو محدوده خاک کشور عراق قرار گرفته اند .

شنبه زاده با بیان اینکه از سرنوشت این آثار اطلاع دقیقی در دست نیست ، افزود : این آثار در محدوده نوار مرزی و در استان واسط عراق قرار دارند و برای اطلاع از وضعیت آنها با استاندار و مسئولان استان واسط رایزنی هایی شده است .

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام تصریح کرد : موضوع این سه اثر تاریخی در کمیته مشترک فنی ایران و عراق که در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار می گردد مطرح و مقرر شده از طریق حوزه بین الملل پژوهشگاه میراث فرهنگی پیگیری شود .

وی تأکید کرد : در صورت تمایل عراقی ها به همکاری در این زمینه آمادگی لازم برای ارائه خدمات فنی ، حفاظتی ، مرمتی و دیگر خدمات از سوی کارشناسان میراث فرهنگی ایلام وجود دارد.

استان ایلام یک هزار و ۵۰۰ جاذبه گردشگری دارد که تا کنون ۷۴۵ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

چاپ کن

نظرات