بازدید رایگان مهد کودک ها و مقاطع ابتدایی از موزه های سطح استان ایلام

تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
موضوع : اخبار

معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام از بازدید رایگان مهد کودک ها و مقاطع ابتدایی از موزه های سطح استان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام ، ” رویا ارجمندی” معاون میراث فرهنگی امروز ۲۶ فروردین ۹۷ با اعلام این خبر اظهار داشت : روز چهارشنبه مورخ ۲۹ فروردین ماه ۹۷ بمناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی بازدید از موزه های تحت پوشش این اداره کل در سطح استان برای مهد کودک ها و مقاطع ابتدایی رایگان می باشد.

او افزود : به پیشنهاد ایکوموس روز ۱۸ آوریل مصادف با ۲۹ فروردین به عنوانروز بین المللی بناها و محوطه های تاریخی توسط یونسکو مورد تایید قرار گرفت. این روز خاص فرصت  بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث فرهنگی و کوششهای مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از آنها را فراهم می آورد، و همچنین به منظور جلب توجه نسبت به آسیب پذیری آنها است. برای چندین سال است که، ایکوموس هر سال موضوعی را به این مناسبت اعلام می کند. شعار انتخابی امسال میراث مشترک نسل ها می باشد.

ارجمندی ادامه داد :   جامعه ای که از داشته‌های فرهنگی و هویتی خود به درستی آگاه باشد هیچ‌گاه خواسته یا ناخواسته گام در تخریب  آن نخواهد برداشت. شهروندان  بایستی آشنایی با میراث فرهنگی را از نزدیک تجربه کنند تا حس هویت در آنان نهادینه شود. آنگاه دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر تخریب  در بنا ها و محوطه های تاریخی نخواهیم بود چون در این حالت هر ایرانی به یک میراث بان تبدیل شده است. لذا فرهنگ سازی و آموزش  را می بایست از کودکان و در سنین پایین تر آغاز نمود.

او گفت : استان ایلام دارای سه موزه تحت پوشش با عنوان موزه مردم شناسی واقع در خیابان پاسداران قلعه والی ، موزه تاریخ کشاوزی واقع در خیابات آیت اله حیدری و موزه باستان شناسی واقع در شهرستان دره شهر می باشد.

چاپ کن

نظرات