بزرگترین زمین لغزش جهان در ایران و در استان ایلام، شهرستان دره شهر به وقوع پیوسته وبه نام استان ایلام در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: استان ایلام به‌عنوان زادگاه بزرگ‌ترین زمین‌لغزش دنیا قابلیت‌های مهمی در حوزه «زمین‌گردشگری» دارد، جاذبه‌ای که ثبت ملی شده تا بستری برای ثبت جهانی زمین‌لغزش «سیمره» در یونسکو فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۱۰ بهمن ۹۶ با اعلام این خبر ظهار داشت : زمین لغزش سیمره، بزرگترین نمونه از پدیده زمین شناختی است که طی آن توده‌ای با وزن حدود ۲۷ میلیارد تن دچار لغزش شده است. این زمین لغزش با عنوان” زمین لغزه کبیرکوه”  واقع در شهرستان دره شهر- بخش ماژین دهستان کولکنی روستای گرز لنگر و دره دول به شماره ۲۴۰ در تاریخ ۲۳/۱۲/۹۳ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

او افزود : انرژی حاصل از این زمین لغزش به حدی بود که سبب خرد شدن لایه های سنگی و حرکت مصالح لغزشی به طول ۲۵ کیلومتر در امتداد شیب و تاقدیس شد. بدین ترتیب لند اسلاید سیمره متولد و درنتیجه حرکت این واریزه ها، مسیر رودخانه های کشکان و سیمره را در دامنه کبیرکوه مسدود،  سدی طبیعی ایجاد و سبب به وجود آمدن دریاچه تاریخی سیمره شد.

شنبه زاده عنوان کرد : محدوده خیلی کوچکی از این زمین لغزش در استان لرستان ،شهرستان پلدختر حدفاصل بخش مرکزی، دهستانهای جایدر و جلوگیر واقع شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام تصریح کرد : از ویژگیهای منحصر به فرد این اثر شامل وسعت محدوده زمین لغزش، عوارض بدیع به جای مانده از زمین لغزش مانند تالاب ها و سایر پدیده های ناشناخته، چشم انداز و حضور تمامی عناصر منظر، کم نظیر بودن رخداد زمین لغزش سیمره، تنوع زیست جانوری و گیاهی، بکر بودن پدیده زمین لغزش، قرار گرفتن میان سه استان  ایلام، لرستان و خوزستان به لحاظ موقعیت مکانی می شود.که محدوده استان ایلام در این زمین لغزش بیشتر و وسیع تر می باشد.

او ادامه داد : زمین‌لغزش سیمره یک رویداد بی‌همتا در جهان است که گونه‌های زیادی از پدیده‌های لغزش را نمایش می‌دهد و یکی از شگفتی‌های زمین‌شناختی ایران محسوب می‌شود که ظرفیت جذب زمین گردشگران زیادی را دارد.

چاپ کن

نظرات