بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین با اعتبارات استانی در استان ایلام مرمت شد

تاریخ انتشار : ۲ دی ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از پایان یافتن مرمت  بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین در شهرستان دره شهر خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام امروز ۲ دی ۹۷ با اعلام این خبر اظهار کرد : مرمت بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین در شهرستان دره شهر با اعتبارات استانی به پایان رسید .

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام ضمن بیان اینکه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی شرح خدماتی را برای مرمت این بنای تاریخی تصویب و توسط استاد کاران سنتی به انجام رسیده افزود : از جمله عملیاتی که بر روی این بنا اجرا گردید، اجرای داربست در دوطرف بقایای معماری بنا و روی گنبد بنا –  خالی کردن درز بند های فرسوده بنا ( بند کشی های فرسوده و آسیب دیده )   – سبک کردن لایه های بقایای معماری گنبد – مقاوم سازی و تقویت پوشش گنبد ، تزریق گچ ، تثبیت وضع موجود  و دوخت و دوز بخشهای آجری آسیب دیده دیوارها  می باشد .

شنبه زاده اضافه کرد : از دیگر عملیات اجرایی صورت گرفته بر روی بقعه امامزاده مهدی صاله ماژین می توان به  بند کشی نمای آجری اضلاع باقی مانده دیوارها و گنبد –  اصلاح لبه آجری بام گنبد و تثبیت مناره های واقع در گوشه ها   – تقویت پشت بند و داربستهای حفاظتی به جهت جلوگیری از ادامه رانش دیوار ضلع شرقی به سمت بیرون  و ترمیم ترکها و پر نمودن آنها و ترمیم بخشهای آسیب دیده دیوار آجری و طاق و پشت بام بقایای گنبد  اشاره کرد .

مدیر کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد : بقعه امام‌زاده مهدی صالح(ع) یکی از مکان‌های میراثی است که با معماری خاص گذشته ساخته شده و از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار است. بنای این بقعه متبرکه از شاهکارهای معماری قرن هشتم هجری است که به صورت چهارگوش آجری ساخته و آثار گچ‌بری آن با آیات قرآن مزین شده است که زوایای چهارگانه آن به گوشواره‌های مناره مانندی منتهی می‌شود.

او عنوان کرد : استفاده از نقشه مربع با ستون‌های توکار زاویه‌ای، سردابه، طاق نماهای بلند و کشیده و کم عرض، ضخامت کم دیوارها، مقرنس‌های زیرگنبد و محراب بسیار زیبا از مهمترین خصوصیات بنای این بقعه است.

شنبه زاده در پایان گفت : بقعه امامزاده مهدی صالح(ع) در دهستان ماژین از توابع شهرستان دره‌شهر و در ۴۵ کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد. که به شماره ۴۳۱۱ مورخ ۷/۱۰/۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مطالعه و آسیب شناسی بقعه متبرکه مذکور به پایان رسیده و در صورت تأیید توسط سازمان مرکزی مرمت آن به انجام خواهد رسید.

چاپ کن

نظرات