بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین در استان ایلام مرمت می شود.

تاریخ انتشار : ۷ آذر ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از مرمت بقع امامزاده مهدی صالح در شهرستان دره شهر خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده ” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام امروز ۷ آذر ۹۷ با اعلام این خبر اظهار کرد : بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین واقع در شهرستان دره شهر با اعتبارات استانی مرمت می شود .

او افزود : برخی از آیتم هایی که با تصویب شورای فنی جهت مرمت اضطراری این بنا به تصویب رسیده شامل اجرای داربست در دوطرف بقایای معماری بنا و روی گنبد بنا – خالی کردن درز بند های فرسوده بنا ( بند کشی های فرسوده و آسیب دیده ) – سبک کردن لایه های بقایای معماری گنبد – مقاوم سازی و تقویت پوشش گنبد ، تزریق گچ ، تثبیت وضع موجود می باشد .

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام از دیگر عملیات اجرایی درمرمت بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین به دوخت و دوز بخشهای آجری آسیب دیده دیوارها – بند کشی نمای آجری اضلاع باقی مانده دیوارها و گنبد  – اصلاح لبه آجری بام گنبد و تثبیت مناره های واقع در گوشه ها – تقویت پشت بند و داربستهای حفاظتی به جهت جلوگیری از ادامه رانش دیوار ضلع شرقی به سمت بیرون – ترمیم ترکها و پر نمودن آنها و ترمیم بخشهای آسیب دیده دیوار آجری و طاق و پشت بام بقایای گنبد اشاره کرد .

او تصریح کرد : بقعه امام‌زاده مهدی صالح(ع) یکی از مکان‌های میراثی است که با معماری خاص گذشته ساخته شده و از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار است. بنای این بقعه متبرکه از شاهکارهای معماری قرن هشتم هجری است که به صورت چهارگوش آجری ساخته و آثار گچ‌بری آن با آیات قرآن مزین شده است که زوایای چهارگانه آن به گوشواره‌های مناره مانندی منتهی می‌شود.

شنبه زاده بیان داشت : استفاده از نقشه مربع با ستون‌های توکار زاویه‌ای، سردابه، طاق نماهای بلند و کشیده و کم عرض، ضخامت کم دیوارها، مقرنس‌های زیرگنبد و محراب بسیار زیبا از مهمترین خصوصیات بنای این بقعه است.

یادآور می‌شود، بقعه امامزاده مهدی صالح(ع) در دهستان ماژین از توابع شهرستان دره‌شهر و در ۴۵ کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد. که به شماره ۴۳۱۱ مورخ ۸۰/۱۰/۷در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مطالعه و آسیب شناسی بقعه متبرکه مذکور به پایان رسیده و در صورت تأیید توسط سازمان مرکزی مرمت آن به انجام خواهد رسید.

چاپ کن

نظرات