دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی با تجهیزات کامل حفاری

تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی فرهنگی در حوزه شهرستان ملکشاهی خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام ، ” سرهنگ علی احمدبیگی” فرمانده یگان حفاظت اداره کل  ۲۴ تیر ۹۶ اظهار داشت : با تلاش مأمورین یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاههای حفاظتی تابعه یک تیم از حفاران غیرمجاز آثار تاریخی فرهنگی که با ابزار و ادوات کامل در حوزه شهرستان ملکشاهی مشغول حفاری بودند شناسایی و دستگیر شدند .

وی افزود : از متهمین که غیر بومی بودند ابزار و ادوات حفاری شامل تعداد سه دستگاه موتور برق با سیم سیار و لامپ ، بیل و کلنگ ، پیکور ، سطل فلزی و … کشف و همچنین خودرو آنان نیز توقیف و متهمین جهت سیر مراحل بعدی تحویل مرجع قضایی در شهرستان گردیدند .

سرهنگ احمدبیگی هشدار داد : هرگونه کاوش و حفاری غیرمجاز برای دستیابی به اشیاء تاریخی برابر ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه ، آلات و ادوات حفاری ، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می گردد .

وی همچنین از همکاری بسیار خوب مردم و انجمن های میراث فرهنگی در سطح استان در جهت صیانت از آثار فرهنگی تاریخی در استان تقدیر نمود .

 

چاپ کن

نظرات