رشته های منسوخ شده صنایع دستی در استان ایلام احیاء شدند

تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی از احیاء رشته های منسوخ شده صنایع دستی در این شهرستان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ، ” طالب خزان” رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان ملکشاهی امروز ۱۱ تیر۹۷ با اعلام این خبر گفت: صنایع دستی در ملکشاهی قدمتی به درازای تاریخ کهن این مرز و بوم دارد اما تعدادی از رشته های صنایع دستی این شهرستان به مرور زمان در حال منسوخ شدن هستند.سه رشته قدیمی و منحصربفرد صنایع دستی این شهرستان شامل نمد مالی، عبا بافی و گیوه بافی احیا شد.

او اظهار کرد: این سه رشته که در حال منسوخ شدن بودند با اعطای ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات به صنعتگران احیا شدند.

وی افزود: با توجه به اهمیت صنایع دستی در تولید و اشتغال و همچنین ظرفیت جذب گردشگر از ابتدای سال جاری با اعطای تسهیلات کم بهره و دیگر امتیازات سه کارگاه در رشته های نمد مالی، گیوه بافی و عبا بافی ایجاد شد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملکشاهی یادآور شد: در راستای حمایت و ماندگاری صنایع دستی قدیمی با تلاش مسئولان استانی رشته نمد مالی در فهرست آثار معنوی ثبث ملی شد.

وی تاکید کرد: رشته های مختلفی در حوزه صنایع دستی در ملکشاهی فعال است که بیشتر آنها از رشته های قدیمی و بومی استان هستند که از مهمترین آنها چاقو سازی، گیوه بافی(کلاش بافی)، نمد مالی، گلیم بافی و عبا بافی است.

خزان ادامه داد : بیش از۱۲۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در ۱۷ کارگاه صنایع دستی ملکشاهی مشغول به فعالیت و تولید کالاهای صنایع دستی در رشته های مختلف هستند که درسطح استان ایلام و دیگر استان های مجاور به فروش می رسند.

چاپ کن

نظرات