رنگرزی سنتی و معرق نمد در ایلام استاندارد سازی می شوند

تاریخ انتشار : ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام از استانداردسازی دو رشته رنگرزی سنتی و معرق نمد در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام ، ” حمید بختیاری” معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی  امروز سه شنبه  ۲۱ شهریور ۹۶ با اعلام این خبر اظهار داشت : صنایع دستی از نظر ماهیت ، یکی از فعالیت های اقتصادی است که منجر به تولید کالاهای جدید می شود آمیختگی شدید این فعالیت با سنت ها عادات و بینش سازنده و همچنین تاثیر فوق العاده محیط جغرافیایی در این صنعت ، ویژگی خاص به آن داده است به طوری که  برخلاف مصنوعات کارخانه ای که در مقیاس زیاد و به طور یک شکل تولید می شود .

او اضافه کرد : فرآورده های دستی هر منطقه و حتی هر صنعتگر از نظر طرح ،شکل،و اندازه از اشیاء مشابه کاملا” متمایز و قابل تشخیص است و در صدد این هستیم که رشته های صنایع دستی استان را استاندارد سازی کنیم .

بختیاری تصریح کرد : هدف از تدوین استاندارد رشته های صنایع دستی  تعیین ویژگی ها ، نمونه برداری، بسته بندی و نشانه گذاری انواع رشته های صنایع دستی است  ، که تا کنون ۵ رشته صنایع دستی استان تدوین شده است که تاریخ تدوین آنها در جدول ذیل  ذکر شده است  . در سال ۹۳ سه رشته گلیم نقش برجسته، چیغ، سیاه چادر و در سال ۹۴ دو رشته گیوه و نمد  استاندارد­ سازی شده  است .

معاون صنایع دستی ادامه داد : برای سال ۹۶ نیز دو رشته رنگرزی سنتی و معرق نمد جهت استاندارد سازی به دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع دستی سازمان پیشنهاد شده است که رشته رنگرزی سنتی بدلیل قدمت دیرینه در این منطقه و معرق نمد که یک رشته ابتکاری ثبت شده بنام ایلام است دارای اهمیت می باشند .

چاپ کن

نظرات