طرح تبدیل شهرتاریخی سیروان به پایگاه ملی در استان ایلام تصویب شد.

تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت :طرح تبدیل شهر تاریخی سیروان به پایگاه ملی در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۳۰ آبان ۹۶ با اعلام این خبراظهار داشت : طرح ایجاد پایگاه ملی شهر تاریخی سیروان با حضور مدیران کل ، کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ، مدیرکل و کارشناسان استان ایلام و فرماندار سیروان در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی مطرح، و بعد از بحث و بررسی و تبادل نظر به تصویب رسید.

او افزود : با ایجاد پایگاه ملی سیروان علاوه برحفاظت بیشتر از شهر تاریخی زمینه آغاز فعالیت های پژوهشی و احیای بافت تاریخی این اثر ارزشمند فراهم خواهد شد.

شنبه زاده تصریح کرد : شهر تاریخی سیروان مربوط به دوره ساسانیاندوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سیروان، روستای سراب کلان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام ادامه داد :  این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهرهای مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بوده و وجود پل‌ها، راه‌ها، محوطه‌ها، قلعه‌های فراوان و سکونت‌گاههای باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است. سبک بنا، نوع طاق و نوع مصالح ساختمان‌های باقی مانده از سیمره با بناهای سیروان تقریباً یکی است.

چاپ کن

نظرات