قلعه کنجانچم در استان ایلام مرمت می شود.

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از مرمت قلعه کنجانچم در شهرستان مهران خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، “عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۱۳ خرداد ۹۷ با اعلام این خبر اظهار داشت : قلعه کنجانچم واقع در مسیر عتبات عالیات شهرستان مهران با اعتبارابلاغی ملی به مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال مرمت می شود.

او افزود : برخی از سرفصل های مرمتی که به تأیید شورای فنی این اداره کل رسیده و بر روی این بنای تاریخی انجام خواهد گرفت شامل خاک‌برداری، پی‌کنی، گودبرداری و کانال‌کنی در زمین‌های نرم، تا عمق ۲ متر و ریختن خاک‌های کنده شده به‌کنار محل‌های مربوط می باشد .

شنبه زاده تصریح کرد : از دیگر عملیات مرمت قلعه می توان به ریختن خاک‌ها یا مصالح سنگی موجود در کنار پی‌ها، گودها و کانال‌ها، به‌درون پی‌ها، گودها و کانال‌ها در قشرهای حداکثر ۱۵ سانتی‌متر در هر عمق و پخش و تسطیح لازم ، خاک‌برداری یا گودبرداری در زمین‌های نرم با هر وسیله مکانیکی، حمل مواد حاصل از خاک‌برداری تا فاصله ۲۰ متر از مرکز ثقل برداشت و توده کردن آن ، تسطیح و رگلاژ سطوح خاکریزی و خاکبرداری پی‌ها، گودها و کانال‌ها که با ماشین انجام شده باشد ، بند کشی توپر نمای آجری با ملات ماسه سیمان ، بند کشی نمای بلوک سیمانی با ملات ماسه سیمان ، فرش کف با موزاییک ایرانی اشاره کرد .

 مدیر کل میراث فرهنگی ایلام ادامه داد : قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده ایلام- مهران در مسیر راه کربلا قرار دارد. این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره؛ آخرین والی ایلام و به عنوان قلعه زمستانی والی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه است.این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چاپ کن

نظرات