مرمت عمارت والی کهره در استان ایلام با اعتبارات استانی ادامه می یابد .

تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از مرمت عمارت والی کهره در بخش هلیلان شهرستان چرداول خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، عبدالمالک شنبه زاده ” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان امروز ۲۳ آبان ۹۷ با اعلام این خبر اظهار کرد : مرمت عمارت والی کهره در بخش هلیلان شهرستان چرداول با اعتبارات استانی ادامه می یابد .

او افزود  : عملیاتی که توسط شورای فنی اداره کل برای مرمت این بنای تاریخی تأیید گردیده شامل : حفاری و گود برداری داخل کانال – تخریب دیوار سنگی و حفاری و گود برداری دیوار حیاط منتهی به استخر  – خاکریزی محل های حفاری شده  -لوله گذاری pvc به قطر ۱۰ اینچ از لوله فشار قوی با اتصالات مربوطه می باشد .

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام  از دیگر عملیات مرمت عمارت والی کهره به لوله گذاری از نوع لوله  سیمانی به طول ۶ متر در محل حفاری شده و اتصال آن به فاضلاب  روستا- اجرای ملات سیمانی در کف کانال به طول ۵۵متر و ضخامت ۵ سانتی متر و لیسه ای نمودن سطح آن در داخل کانال – جوشکاری و تهیه تور و فنس در سر در درب ورودی حیاط و ایمن سازی آن -تسطیح و ساماندهی محوطه –  تهیه و اجرای بتن کف استخر اشاره کرد .

شنبه زاده تصریح کرد : عمارت والی کهره با مجموعه بناها شامل دو بنای زیباست که دولت‌سرا و محل حکمرانی و والی‌گری علیرضاخان ابوقداره ملقب و معروف به شهاب‌الدوله، فرزند حسینقلی‌خان والی پشت کوه، و عبدالحسین‌خان ابوقداره آخرین والی محلی منطقه هلیلان و مناطق تابعه آن بوده است.

او بیان کرد : بنای شمالی دارای معماری ساده‌تر اما قدمت بیشتر است. عمارت والی‌نشین دارای چهار عدد ستون روی ایوان بیرونی با نقش‌های گچ‌بری انسانی، حیوانی و گیاهی بر روی سرستون‌هاست و دو عدد گچ‌بری طاووس که رنگ‌آمیزی شده و در ایوان بیرونی به‌صورت قرینه بر سردر ورودی اتاق‌های شرقی و غربی نصب شده‌اند زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است. سقف این بناها از چوب است.

بنای تاریخی عمارت کهره به‌ شماره ۲۶۰۱۱ در فهرست آثار ملی کشور به‌ثبت رسیده است

چاپ کن

نظرات