مرمت عمارت والی کهره در استان ایلام با اعتبارات استانی به پایان رسید

تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از پایان یافتن مرمت عمارت والی کهره بخش هلیلان در شهرستان چرداول خبر داد .
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام امروز ۲۶ آذر ۹۷ با اعلام این خبر اظهار کرد : مرمت عمارت والی کهره در بخش هلیلان شهرستان چرداول با اعتبارات استانی به پایان رسید .
مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام ضمن بیان اینکه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی در سال ۹۷ شرح خدماتی را برای مرمت این عمارت تصویب و جهت اجرا به پیمانکار ابلاغ گردید افزود : از جمله عملیات مرمتی که بر روی این اثر تاریخی اجرا گردید می توان به حفاری و گود برداری داخل کانال – – خاکریزی محل های حفاری شده -تخریب دیوار سنگی و حفاری و گود برداری دیوار حیاط منتهی به استخر – لوله گذاری از نوع لوله سیمانی به طول ۶ متر در محل حفاری شده و اتصال آن به فاضلاب روستا – لوله گذاری pvc به قطر ۱۰ اینچ از لوله فشار قوی با اتصالات مربوطه اشاره کرد .
شنبه زاده اضافه کرد : از دیگر عملیات اجرایی صورت گرفته بر روی عمارت والی کهره هلیلان اجرای ملات سیمانی در کف کانال به طول ۵۵متر و ضخامت ۵ سانتی متر و لیسه ای نمودن سطح آن در داخل کانال – جوشکاری و تهیه تور و فنس در سر در درب ورودی حیاط و ایمن سازی آن – تسطیح و ساماندهی محوطه – تهیه و اجرای بتن کف استخر می باشد .
او تصریح کرد : عمارت والی کهره با مجموعه بناها شامل دو بنای زیباست که دولت‌سرا و محل حکمرانی و والی‌گری علیرضاخان ابوقداره ملقب و معروف به شهاب‌الدوله، فرزند حسینقلی‌خان والی پشت کوه، و عبدالحسین‌خان ابوقداره آخرین والی محلی منطقه هلیلان و مناطق تابعه آن بوده است.
شنبه زاده ادامه داد : بنای شمالی دارای معماری ساده‌تر اما قدمت بیشتر است. عمارت والی‌نشین دارای چهار عدد ستون روی ایوان بیرونی با نقش‌های گچ‌بری انسانی، حیوانی و گیاهی بر روی سرستون‌هاست و دو عدد گچ‌بری طاووس که رنگ‌آمیزی شده و در ایوان بیرونی به‌صورت قرینه بر سردر ورودی اتاق‌های شرقی و غربی نصب شده‌اند زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است. سقف این بناها از چوب است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان در پایان گفت : در صورت وجود سرمایه گذار ، عمارت والی کهره جهت اقامتگاه سنتی به بخش خصوصی واگذار خواهد گردید.
بنای تاریخی عمارت کهره به‌شماره ۲۶۰۱۱ در فهرست آثار ملی کشور به‌ثبت رسیده است

چاپ کن

نظرات