مسیر‌های گردشگری زیارتی عتبات‌عالیات در استان ایلام

تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ، با توجه به مرزی بودن استان ایلام به عنوان دروازه عتبات عالیات و نزدیک شدن به ماه محرم و اربعین حسینی (ع) مسیرهای مهم زیارتی عتبات عالیات را معرفی نمود .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده ” مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۲۴ تیر ۹۶ اظهار داشت : بیشترین گرشگران استان را، گردشگران زیارتی عتبات‌عالیات تشکیل می‌دهند. بسیاری از مردم ایران تلاش می‌کنند حداقل یک‌‌بار در طول زندگی به عتبات‌عالیات عراق مسافرت کنند و استان ایلام بدلیل داشتن مرز‌های طولانی با عراق بهترین راه برای رفتن به عتبات‌عالیات محسوب می‌شود.

 وی مسیر‌های مهم زیارتی استان سه مسیر اعلام و بیان داشت :  مسیر اول: چرداولÛ  ایلام Û صالح‌آباد Û مهرانÛ عراق ، این مسیر متعلق به گردشگرانی است که از مناطق مختلف کشور از مبداء ورودی شمال وارد استان می‌شوند. مسافران آذربایجان، تهران ،شمال و … از مهمترین مسافران این مسیر محسوب می‌شوند. مسیر دوم: دهلران Û  مهرانÛ  عراق ، زائرین جنوب کشور از‌جمله خوزستان، بوشهر، فارس و … که از جنوب به استان وارد می‌شوند از این مسیر عبور می‌کنند. مسیر سوم: دره‌شهرÛ   ایلام Û  صالح‌آباد Û مهرانÛ عراق زائرانی که از شرق استان وارد می‌شوند نظیر لرستان، اصفهان، مرکزی و … این مسیر را اکثرا برای رفتن به عتبات‌عالیات عراق انتخاب می‌کنند. مسیر چهارم : ایوانÛ  ایلام Û صالح‌آباد Û مهرانÛ عراق این مسیر متعلق به گردشگرانی است که از مناطق مختلف کشور از مبداء ورودی شمال وارد استان می‌شوند. مسافران آذربایجانی، تهرانی، شمالی و … از مهمترین مسافران این مسیر محسوب می‌شوند.

وی افزود : در این راستا برنامه ریزی و ساماندهی مدیریت پذیرش گردشگران شامل اطلاع رسانی مناسب به گردشگران و زوار ،تجهیز زیر ساختهای لازم اقامتی ،پذیرایی،اداری ،ترانزیتی و تسهیل فرایند های اداری و برقراری فضای مناسب تعاملی بین دستگاههای اجرایی ذیربط می تواند در بهره وری بهینه و به فعل رساندن ظرفیت های موجود بسیار تأثیر گذار می باشد.

شنبه زاده اشاره کرد : مرز مهران مناسب ترین و بهترین راه برای فعالیت های گردشگری و زیارتی و هم چنین یکی از مناسب ترین و مطمئن ترین مناطق برای فعالیت اقتصادی است .

شهر مهران حدود ۱۲کیلومتر تا نقطه صفر مرزی فاصله دارد و کمتر از ۲۰ کیلومتر با شهر های کرد تبار بدره و زرباطیه عراق فاصله دارد .و به عنوان حلقه اتصال مرکز استان واسط و بغداد عراق ، و در طول قرن ها مهمترین گذرگاه ارتباطی مردمان دو سوی مرز بوده است.

 

چاپ کن

نظرات