نخستین هیأت مشترک باستان شناسی ایران و اروپا وارد استان ایلام شد .

تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت : نخستین هیأت مشترک باستان شناسی ایران و اروپا به منظور انجام کاوش های علمی بر روی رودخانه سیمره وارد این استان شده است .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، “عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام امروز ۸ خرداد ۹۷ با اعلام این خبر افزود : این هیات از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با همکاری پژوهشکده باستان شناسی کشور به منظور بررسی باستان شناسی حوزه رودخانه سیمره وارد این استان شده است.

او افزود : تیم ۱۲ نفره باستان شناسان برجسته جهان از کشورهای اتریش، آلمان، ایتالیا و صربستان در این هیات حضور دارند و تا نیمه خردادماه جاری در استان فعالیت می کنند.

شنبه زاده بیان داشت :  پیش از این پژوهش های موردی در حوزه آبریز سد سیمره توسط برخی باستان شناسان انجام شده بود اما این هیات مشترک، رودخانه سیمره از نقطه شروع در استان ایلام تا پایان آنرا به صورت کلی مورد پژوهش قرار می دهند.

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام تصریح کرد : پس از بررسی باستان شناسی رودخانه سیمره، چند سایت برای انجام کاوش های علمی و اهداف مورد نظر از این کاوش ها توسط هیات مشترک ایران و اروپا مشخص خواهد شد .

او گفت : رودخانه سیمره به عنوان مهد یکجانشینی و تمدن بشر امروزی دارای سایت های تاریخی و پیش از تاریخ فراوانی است و بیشترین آثار باستانی این استان متعلق به حاشیه رودخانه سیمره است وبزرگترین رودخانه استان ایلام است که مرز جغرافیایی استان ایلام را از استان لرستان که همسایه ی شرقی است، متمایز می کند.

شنبه زاده ادامه داد : این رودخانه با عبور از دل رشته کوه های زاگرس در غرب کشور از سمت شمال به جنوب، در مسیر جریان خود دلتای وسیعی را تشکیل می‌دهد که از قرن ها پیش محل سکونت ایرانیان باستان بوده است ، رود سیمره در میان بومیان منطقه به آب خشمگین معروف است و در گذشته به خواب، خواسپ و اوکنی شهرت داشته است.

چاپ کن

نظرات