نوروزی متفاوت با اجرای برنامه های فرهنگی در نوروزگاه های استان ایلام

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام از اجرای برنامه های فرهنگی ویژه نوروز ۹۷ در نوروزگاه های استان و دیگر شهرستانها خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده ” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۲۱ اسفند ۹۶ با اعلام این خبر اظهار داشت : نوروزگاه مکانی است برای برپایی آیین تحویل سال که با استفاده از سنت‌های محلی استان ایلام برپا می شود .

وی ادامه داد: نوروزگاه شامل بخش‌های مختلفی از جمله برپایی سیاه چادرها با پخت غذاهای محلی و شیرینی‌های سنتی و نان محلی بوده تا بخشی از سنت‌های مردم استان ایلام را معرفی کند.

او افزود : طرح ملی امسال در تمامی شهرستان‌ها به‌صورت هم‌زمان در کنار آثار تاریخی و طبیعی و کانون‌های جمعیتی ازجمله قلعه والی شهر ایلام، مجتمع آبگرم دهلران، قلعه هزار درب آبدانان، قلعه میر غلام هاشمی دره شهر و سد کنگیر ایوان برگزار می‌شود.

شنبه‌زاده تصریح کرد: افزون بر این سعی شده که در نوروزگاه صنایع دستی و سوغات محلی استان ایلام در قالب غرفه‌هایی در معرض دید و خرید عموم مردم و مسافران نوروزی قرار می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: همچنین روزانه دو اجرا گروه موسیقی ( رقص محلی)، برنامه‌های شاد و مفرح فرهنگی و … در محل نوروزگاه ایلام اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: با اجرای طرح ملی نوروز گاه علاوه بر یادآوری و جاودانه کردن فرهنگ و آداب‌ورسوم برای مردم جذابیت‌های فرهنگی و قومی به گردشگران نوروزی که به استان مبدأ وارد می‌شوند هم معرفی می‌شود.

شنبه زاده اظهار داشت :  بر اساس یک سنت قدیمی هرساله تعداد زیادی از مردم این استان در ایام نوروز به دامان طبیعت رفته و چادر برپا می‌کنند که نمونه آن درجاهای دیگر کشور دیده نمی‌شود.

 مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام گفت : با ۲ میلیون هکتار گستره در منطقه کوهستانی و مرتفع غرب کشور واقع‌شده و به سبب داشتن طبیعت بکر و زیبا، کوه‌های سر به فلک کشیده و دشت‌های سرسبز به عروس زاگرس معروف است.

این مسؤول عنوان کرد :  نوروزگاه در قلعه والی شهر ایلام جنب ساختمان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در خیابان پاسداران برپا می شود .

چاپ کن

نظرات