همایش تجلیل از حافظان میراث فرهنگی استان ایلام برگزار گردید

تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

همایش تجلیل از حافظان میراث فرهنگی امروز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸ در محل سالن اجتماعات هتل زاگر شهر ایلام برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ، امروز ۳۱ اردیبهشت ۹۸مراسم تجلیل از حافظان میراث فرهنگی با حضور ” نوذری”معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری ایلام  ، ” گراوند” فرماندار ایلام و ” سرهنگ شرف بیانی” رییس حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و نیروی انتظامی و سازمانهای دولتی و غیردولتی و حافظان‌ میراث فرهنگی استان  در محل سالن اجتماعات هتل زاگرس شهر ایلام  برگزار گردید.

بر اساس این گزارش : در ابتدای این مراسم ” عبدالمالک شنبه زاده”  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان ایلام به وظایف میراث فرهنگی اشاره کرد و کمبود امکانات سازمان را در مقابل حجم زیاد میراث فرهنگی در کنار پراکندگی آن از مشکلات عدیده ذکر کرد.

او ضمن بیان اینکه  موزه کلاس آموزشی جامعه است وکودکان مخاطبان اصلی موزه ها هستند  اظهار کرد : ۱۵۰۰ اثر شناسایی شده در سطح استان وجود دارد. 

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام گفت : با وجود اینکه ایلام دارای  ۵۰۰۰ شی تاریخی ایلام است ولی متاسفانه این شهر فاقد موزه می باشد.

شنبه زاده در ادامه  به تنوع آب و هوایی استان ایلام در کنار آثار باستانی اشاره کرد و درختان کهنسال  و سنتهای زیبا و تاریخ پربار ایلام رامعرفی کرد که پتانسیل گردشگری بالایی برای ایلام‌ به ارمغان خواهد آورد.

در ادامه “سرهنگ شرف بیانی” رییس بنیاد حفظ آثار و نشرارزشهای دفاع مقدس آمادگی بنیاد را جهت همکاری تلفیق تاریخ طبیعی و دفاع مقدس اعلام کرد.

رییس حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس به ۲۰۰ نقطه اتفاق  تاریخی مربوط به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت : ۳۱ یادمان شهدای گمنام در استان ایلام به عنوان‌نماد پایداری مردم در معرض بازدید و برای قضاوت آیندگان ثبت شده است همچنین ۸ یادمان نقطه فداکاری وشجاعت وایثار مردم بوده است.

“نوذری”معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام با اشاره به آموزه های تاریخی همگان را به مطالعه تاریخ دعوت کرد و عبرت نگرفتن از تاریخ را موجب تکرار آن دانست.

وی افزود : به ازای هر ۲۵ گردشگریک شغل ایجاد خواهد شد و درآمد موزه ها به خود موزه ها اختصاص خواهد یافت.

او در ادامه گفت : مکان هایی بصورت رایگان برای ایجاد هتل در اختیار سرمایه دار قرار خواهد گرفت.

در ادامه این مراسم استاد “علیدوست فلاحتی “نوازنده ساز دوزله (که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ) به هنرنمایی پرداخت.

در پایان این مراسم از حافظان میراث فرهنگی استان با اهدای لوح تقدیر تجلیل و قدردانی بعمل آمد .

چاپ کن

نظرات