واگذاری مالکیت کاخ فلاحتی ایلام به سازمان میراث‌فرهنگی

تاریخ انتشار : ۵ آبان ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با همراهی استاندار ایلام و معاونان استاندار، مدیرکل میراث‌فرهنگی و مدیرکل جهاد کشاورزی ایلام و تعدادی از مسئولان این استان از کاخ فلاحتی ایلام (موزه تاریخ کشاورزی) بازدید کرد.

به‌گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ، در این بازدید تصمیماتی درخصوص رفع مشکلات این کاخ و واگذاری مالکیت آن به سازمان میراث فرهنگی گرفته شد.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این خصوص گفت: «مقرر شد سازمان عمران و بهسازی شهری  و شهرداری ایلام ۵۰ درصد و استانداری ایلام نیز ۵۰ درصد هزینه خرید این کاخ را تقبل کند.»

او افزود: «مبلغ خرید این کاخ در حساب صندوق توسعه کشاورزی قرار می گیرد و پس از آن کاخ فلاحتی با کاربری باغ‌موزه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین در حاشیه بازدید از کاخ فلاحتی شهر ایلام در جمع خبرنگاران گفت: «۱۹۰۰ پروژه گردشگری با ۴۳۰هزار میلیارد ریال اعتبار در کشور در حال اجراست.»

مونسان افزود: «در بخش تسهیلات اشتغال کم‌بهره روستایی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان به حوزه صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافته است که مردم می توانند از این فرصت برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی استفاده کنند.»

او یادآور شد: «همچنین آمادگی لازم وجود دارد از محل صندوق توسعه ملی وام با بهره ۱۴درصد بدون سقف به متقاضیان ساخت هتل اعطا شود.»

کاخ فلاحتی به دستور غلامرضا خان والی در سال ۱۳۲۶ هجری قمری ساخته شده و در خیابان آیت الله حیدری شهر ایلام واقع است. عمارت کاخ فلاحتی هم اکنون به موزه تاریخ کشاورزی تبدیل شده است.

این عمارت و محوطه اطراف آن ۲۰هزار مترمربع مساحت دارد که ۲ هزار متر آن به‌عنوان اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده و به میراث فرهنگی ایلام واگذار شده است.

۱۸۰۰ متر مربع باقی‌مانده از محوطه کاخ فلاحتی ایلام به عنوان فضای اداری و مرکز تحقیقات کشاورزی در اختیار سازمان جهاد کشاورزی ایلام قرار دارد.

چاپ کن

نظرات