پایگاه پژوهشی ملی شهرتاریخی سیروان ایلام افتتاح شد .

تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری استان ایلام از افتتاح پایگاه پژوهشی ملی شهر تاریخی سیروان در ششمین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام امروز ۱۷ بهمن ۹۶ با اعلام این خبر افزود : در ششمین روز از دهه مبارک فجر پایگاه ملی پژوهشی شهر تاریخی سیروان با حضور “ایوب درویشی”  معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری ایلام و دیگر مسئولین استانی و شهرستان سیروان افتتاح و آغاز بکار نمود.

او افزود : با ایجاد پایگاه  پژوهشی ملی سیروان علاوه بر حفاظت بیشتر از شهر تاریخی ، زمینه آغاز فعالیت‌های پژوهشی و احیای بافت تاریخی این اثر ارزشمند فراهم خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام تصریح کرد : شهر تاریخی سیروان مربوط به دوره ساسانیان – دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سیروان، روستای سراب کلان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهرهای مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بوده و وجود پل‌ها، راه‌ها، محوطه‌ها، قلعه‌های فراوان و سکونت‌گاه‌های باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است. سبک بنا، نوع طاق و نوع مصالح ساختمان‌های باقی مانده از سیمره با بناهای سیروان تقریباً یکی است.

شنبه زاده ادامه داد : امیدواریم بتوانیم حافظان خوبی برای میراث‌های فرهنگی باشیم و به عنوان بخشی از فرهنگ ماندگار خود آن را به آیندگان انتقال دهیم.

چاپ کن

نظرات