پل تاریخی گاومیشان به نام استان ایلام در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

 

معاون میراث فرهنگی استان :

پل تاریخی گاومیشان به نام استان ایلام در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

معاون میراث فرهنگی ایلام گفت: پل تاریخی گاومیشان به شماره ۲۲۲۲در اسفندماه ۷۷به نام استان ایلام در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام ، ” ” رویا ارجمندی “معاون میراث فرهنگی امروز ۱۲ اسفند ۹۶ با اعلام این خبر افزود : پل تاریخی گاومیشان واقع در شهرستان دره شهر استان ایلام، یکی از قدیمی ترین پل های تاریخی کشور متعلق به دوران ساسانی است که بخشی از تاریخ کهن این شهرستان را نمایان می کند.

او افزود : پل تاریخی و زیبای گاومیشان بر روی رودخانه سیمره پس از تلاقی با رودخانه کشکان ساخته شده است و بر اساس نظریات مختلف، وجه تسمیه نام این پل برگرفته از گومیشه یعنی محل پرورش گاو است.

ارجمندی تصریح کرد : این پل تاریخی از پنج چشمه بزرگ تشکیل شده است که در حال حاضر فقط یکی از چشمه ها سالم است. یکی از دهانه‌ های پل پس از عقب‌ نشینی سپاه ایران در جنگ با عرب ها، برای جلوگیری از نفوذ آنان تخریب شد.

معاون میراث فرهنگی ایلام ادامه داد : در مورد مصالح باید گفته که مصالح اصلی آن ملاط، آجر وسنگ تشکیل می‌دهند. معماری پاتاق ها به سبک معماری ساسانی است اما در چشمه طاق ها آثار مرمت دوره‌های صفوی و قاجار دیده می‌شود.این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۲۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایرانو به نام استان ایلام به ثبت رسیده است.

چاپ کن

نظرات