پل تاریخی گاومیشان در استان ایلام مرمت می شود.

تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان از مرمت پل تاریخی گاومیشان در شهرستان دره شهر خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ، ” رویا ارجمندی” معاون میراث فرهنگی امروز ۸ خرداد۹۷ با اعلام این خبر افزود : بمنظور حفاظت و استحکام بخشی پل تاریخی گاومیشان واقع در شهرستان دره شهر با اعتبارات ملی به مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال مرمت خواهد شد.

او افزود : برخی از شرح خدماتی که بر روی این پل تاریخی انجام خواهد شد شامل آوار برداری روی دیوارها و بخشهای مختلف بدنه و پایه های پل – رنگ آمیزی بلوکهای عرصه و حریم و تابلوها – مرمت و دوخت و دوز طاق آجری و پایه ها و در سایر بخشهای پل – ترمیم ترکها و شکافهای ایجاد شده در بدنه و پایه های پل می باشند .

ارجمندی تصریح کرد : از دیگر اقدامات مرمتی پل تاریخی گاومیشان می توان به مرمت بلوکهای عرصه و حریم پل – اجرای بند کشی با گچ در نمای دیوار سنگی و آجری – استحکام بخشی و ترمیم موضعی بدنه سنگی طاقها با سنگهای حجاری شده (دوطرف بدنه پل) – اجرای دیوار با سنگ لاشه روی پل برشمرد .

معاون میراث فرهنگی ایلام ادامه داد : پل گاومیشان یک پل باستانی مربوط به دوره ساسانیان است. این پل در فاصله ۳۰ کیلومتری دره شهر در مرز بین دو استان لرستان و ایلام و بر روی رودخانه سیمره واقع شده است.

او گفت : دهانه‌ی پل گاومیشان با عرض بیش از ۳۴ متر، بزرگ‌ترین دهانه معماری جهان باستان محسوب می‌شود. بنای تاریخی گاومیشان با زحمت زیادی روی رودخانه‌ای خروشان احداث شده است.پل گاومیشان ۱۷۵ متر طول و هشت متر عرض دارد و ارتفاع آن به ۲۱ متر می‌رسد.

این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در محدوده استان ایلام، به ثبت رسیده است.

 

چاپ کن

نظرات