پیشرفت ۹۰ درصدی مرمت قلعه کنجانچم در استان ایلام

تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از پیشرفت ۹۰ درصدی مرمت قلعه کنجانچم شهرستان مهران خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، « عبدالمالک شنبه‌زاده» مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام امروز ۴ خرداد ۹۸ با اعلام این خبر اظهار داشت : مرمت قلعه کنجانچم در شهرستان مهران با اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی ۹۰ درصد پیشرفت دارد .

او افزود : تسطیح و رگلاژ و خاکبرداری محوطه در اضلاع غربی و جنوبی قلعه با وسایل مکانیکی تهیه و نصب دو عدد حفاظ فلزی ترانس برق  ۵۰ کیلو وات برق با قوطی ۴*۶  همراه با پر کردن پروفیلها با ملات سیمان و مورد تایید کارشناسان اداره برق و هماهنگی در اجرا و با رنگ آمیزی کوره ای  پروفیلها  ایزوگام اطراف ناودانها و عایق کاری پشت بام از جمله خدمات عملیاتی است که روی این  قلعه انجام گرفت .

شنبه زاده از دیگر عملیات انجام گرفته مرمت قلعه کنجانچم به تخریب بخشهای آسیب دیده آجر فرش پشت بام مرمت مجدد آن همراه  با بند کشی و تهیه و حمل شن رودخانه ای به داخل باغچه ها و مکانهای مورد نیاز همراه با پخش و تسطیح نیز اشاره کرد .

 مدیرکل میراث فرهنگی تصریح کرد : قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده ایلام- مهران در مسیر راه کربلا قرار دارد. این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره؛ آخرین والی ایلام و به عنوان قلعه زمستانی والی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه است.

او گفت : این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چاپ کن

نظرات