کاربرد موسیقی فولکولوریک اصیل ایلامی در درمان بیماری ها

تاریخ انتشار : ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
موضوع : اخبار

رئیس گروه تبلیغات و بازاریابی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت : کاربرد موسیقی فولکوریک اصیل ایلامی در درمان بیماری ها موثر است .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ایلام  “امین نظریان “رئیس گروه تبلیغات و بازاریابی اداره کل امروز ۱۴ شهریورماه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی گفت : موسیقی انتزاعی ترین نوع هنر بوده  وصرف نظر از ماهیت زیبای شناختی آن از دیدگاه هنری قابل طرح است ،به دلیل خصوصیات ویژه نظیر بهره وری از عنصر زمان ،دارای جایگاه خاصی در حوزه اعصاب  و رفتار است که از دیدگاه رویکرد علمی به هنر قابل طرح است در دهه های اخیر دانش ارتباط بین مغز وموسیقی به دلیل پیشرفت تکنیکهای عصب_ روانشناختی و تصویر برداری،ارتقای چشمگیری داشته است وهمین امر زیر بنای علمی استفاده هدفمند از موسیقی را در مسائل بالینی(پیشگیری، درمان،توانبخشی) روشن تر ساخته است .

او افزود :در این راستا موسیقی اصیل ایلامی به لحاظ پتانسیل بالای موجود از لحاظ تنوع فواصل وگامها وبرخورداری از جنبه های عمیق فولکولوریک،قابلیتهای فراوانی دارد که این قابلیتها می بایست از طریق آموزش صحیح ومدون از سنین پیش دبستانی ودبستانی  که موجب پرورش استعدادهای ویژه و اعتلای فرهنگ استفاده از موسیقی می شود.

وی اظهار داشت :. عمده ترین آلات موسیقی سنتی در استان ایلام ، دُهل (دًف ) ، سُرنای چوبی وشیپوری شکل ، کمانچه ( در نقاط لر نشین مانند دره شهر، آبدانان ) دوزَله وضرب می باشند که از میان آنها ،دهل وسرنا به صورت توأم در مراسمات عروسی وامثالهم به کار گرفته می شود و مابقی سازها بیشتر موردی می باشند .

نظریان ادامه داد :با توجه به گستره وسیع کاربرد موسیقی به نظر می رسد که برداشت گامهایی در جهت استفاده همگانی ورسوخ این مقوله فرهنگی در بطن زندگی روزمره افراد جامعه به عنوان یک ضرورت اجتناب نا پذیر قابل طرح است.

چاپ کن

نظرات