۹میلیون دلار صنایع دستی از ایلام به خارج کشور صادر شد

تاریخ انتشار : ۸ بهمن ۱۳۹۷
موضوع : اخبار,اخبار

سرپرست معاونت صنایع دستی وهنرهای سنتی اداره کل میراث ، صنایع دستی و گردشگری ایلام با بیان اینکه صنایع دستی این استان به سمت جهانی شدن حرکت می کند، گفت: در ۹ ماهه سال جاری ۹ میلیون دلار صنایع دستی(گلیم نقش برجسته) از مرز بین المللی مهران به خارج از کشور صادر شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ، ” نورالدین محسنی” سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل امروز ۸ بهمن ۹۷ با اعلام این خبر اظهار داشت : : در سال جاری ۲ هزار و ۲۰۰ متر مربع گلیم نقش برجسته در استان تولید شد که نسبت به سال گذشته رشد ۱۵ درصدی داشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه ایلام به عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته پذیرفته شده است باید فعالیت های گسترده ای در راستای تولید، توزیع، تکمیل زنجیره تولید و همچنین معرفی بیشتر این صنعت بومی استان انجام شود

محسنی با اشاره به تسهیلات و خدمات ارائه شده به بافندگان گلیم تاکید کرد: تسهیلات کم درصد، بیمه کردن کارگاه داران و گلیم بافان از طریق صندوق بیمه روستاییان و عشایر از جمله خدمات ارائه شده به بافندگان در راستای توسعه صنایع دستی است.

سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ایلام یادآور شد: طرح و نقشه گلیم نقش برجسته جزو هنرهای اصیل استان و دارای وزنی سبک است که تلاش داریم این هنر را برای توسعه اشتغال در روستا، گسترش دهیم.

وی تصریح کرد: چون گلیم نقش برجسته تلفیقی از گلیم و قالی است، بافندگان استان می‌بایست به هر دو حرفه بافت گلیم و قالی تسلط داشته تا بتوانند این هنر زیبا را ایجاد کنند.

او ادامه داد : گلیم نقش برجسته از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است.
چهار هزار و ۵۰۰ نفر در ۵۲ کارگاه در استان ایلام مشغول بافت گلیم نقش برجسته هستند که سالانه سه هزار متر از این نوع گلیم توسط آنان تولید می شود.

چاپ کن

نظرات