برپایی آیین سوگواری ” چمر” برای جانباختگان سیل در کشور

تاریخ انتشار : ۹ فروردین ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام از برپایی آیین سوگواری ” چمر” برای جانباختگان سیل در کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی  ، عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر ایلام امروز ۹ فروردین ۹۸ با اعلام این خبر اظهار داشت : در هفتمین روز از نوروزگاه ایلام  و در پایان برنامه روز هفتم نوروزگاه ایلام سوگواره ” چمر ” برپا شد.

وی ادامه داد: “چمر ” آئینی سنتی است که مردمان کرد زبان در مراسمات عزا و به نشانه همدردی با خانواده های داغدیده اجرا می کنند و این مراسم به یاد جان باختگان سیل اخیر در ایلام اجرا شد.

وی ادامه داد: آیین سنتی«چمر» یکی از این رسوم محلی است ، اجرای مراسم اّیینی «چمر» در بین جامعه عشایری غرب کشور از ریشه‌های اعتقادی و برخاسته از متن مفاهیم ارزشی این قوم مایه می‌گیرد که برای تکریم و تجلیل از فقدان شخصیت‌ها، انسان‌های مصلح و خدا جو ، دلاور و شجاع ، متهور و مورد احترام اقشار مردم بر پا می‌شود.

این مسئول اضافه کرد : در لغت‌نامه‌های مختلف در برابر واژه چمر تعابیر و معانی گوناگونی بیان شده که مجموعاً معانی مشترک و مشابهی را شامل می‌شود در فرهنگ مردوخ،چمر به معنای دایره و حلقه (چه‌مه‌ری) را دهل عزا ذکر شده است. در لغت‌نامه دهخدا چمر به معنی آشکار و ظاهر و در فرهنگ عمید به معنای محیط و دایره و هر چیز دایره مانند ذکر شده است بطور کلی واژه چمر می‌تواند از کلماتی مانند (چه‌مه‌ره) یعنی (چشم به راه ) و منتظر کسی یا مسافری بودن و یا (چم و چمانن) به معنای خم و خم شدن (کنایه از پشت از غم دولا شدن )گرفته شده باشد.

این کارشناس ارشد و مدیر میراث فرهنگی استان ایلام با اشاره به اینکه چمر نوعی مراسم ویژه سنتی و نمایش تصویری و عینی از آیین مرثیه‌ای و عزاداری محلی است تصریح کرد : چمر را می‌توان در قلمرو تعزیه به شمار آورد و این سوگ ، آواز پیشینه‌ای کهن دارد و با اساطیر آغاز دوره نوسنگی ارتباط می‌یابد که در ایران ، فینیقیه و اسکندریه این مراسم را بعد از برداشت گندم یعنی زمان خشکیدن گیاهان انجام می‌دادند.

وی انجام مراسم چمر را به فاصله یک تا سه هفته بعد ازمرگ متوفی اعلام و عنوان کرد : سبب این تاخیر آن است که صاحب عزا پیک‌هایی را به مناطق و اطراف می‌فرستد تا از طوایف و تیره های که با آنان ارتباط دارند برای شرکت در این مراسم دعوت کند. برای انجام مراسم چمر احتیاج به انجام یک سری کارهای مقدماتی است که مهمترین آنها می‌توان به تدارک برگزاری مراسم چمر ، تعیین و انتخاب چمرگاه ،موعد و زمان چمر و نحوه حضور و مشارکت مردم اشاره کرد .

چاپ کن

نظرات