به مناسبت هفته گردشگری صورت گرفت : جلسه هم اندیشی استاندار ایلام با فعالان گردشگری برگزار شد .

تاریخ انتشار : ۹ مهر ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

به مناسبت روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری جلسه هم اندیشی استاندار ایلام با فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری  برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ، امروز ۹ مهر ۹۸ در پنجمین روز از هفته گردشگری جلسه هم اندیشی “قاسم سلیمانی دشتکی” استاندار ایلام با فعالان گردشگری استان در خصوص بررسی مسائل و مشکلات جهت تقویت و رونق صنعت گردشگری در سالن جلسات استانداری ایلام برگزار شد .

بر اساس این گزارش ، در ابتدا عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ضمن تبریک روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری به ارائه گزارشی از کارنامه گردشگری استان با حضور استاندار و دیگر مسئولین و نیز فعالان گردشگری استان در زمینه های مختلف از جمله دفا‌تر گردشگری، هتل‌ها، اقامتگاهها ، سفره خانه سنتی ، مهمانپذیرها و …. پرداخت .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام در این نشست یادآور شد : این جلسه به مناسبت روز جهانی گردشگری و با هدف معرفی و شناساندن اهمیت گردشگری در توسعه ، رونق و تقویت صنعت گردشگری  استان برگزار شده است .

در ادامه استاندار ایلام دردیدار با فعالان عرصه گردشگری استان از مشوق های سرمایه گذاری در مناطق مرزی گفت و تصریح کرد : کل سرمایه گذاری پروژه هایی که در مناطق مرزی انجام می گیرد بیمه امنیتی می شوند .

او با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های گردشگری این استان بی‌نظیر است، گفت: بخش بازرگانی و بازاریابی این حوزه خصوصا در کشور عراق باید فعال شود.

استاندار ایلام توریست درمانی را یکی از مهمترین ظرفیت های استان عنوان کرد و گفت : در کنار گردشگری مذهبی ، طبیعت گردی ، توریست درمانی نیز یکی از مقوله های مهم در بحث گردشگری است که بایستی نسبت به این مهم نیز اهتمام جدی داشته باشیم .

استاندار ایلام گفت: وجود معارضان محلی به معضلی جدی و اساسی و مهمترین مانع در راه سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف از جمله گردشگری در این استان تبدیل شده است.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: استان ایلام با اینهمه امکانات خدادادی در زمینه سرمایه‌گذاری با مانع معارضان محلی روبروست که روال بسیار بدی بوده و فرمانداران باید با کمک دستگاه قضایی به شدت با این پدیده مقابله کنند.

او با بیان اینکه، استان‌های زاگرس‌نشین به طور معمول با این مشکل مواجه هستند، یادآور شد: این موضوع در جلسات شورای تامین استان مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات خوبی نیز اتخاذ شده است.

استاندار ایلام گفت: از حدود ۲ سال پیش تا کنون ادارات دولتی از هرگونه تخصیص بودجه و ردیف اعتباری برای ساخت و ساز هتل و مهمان‌سرا ندارند و غیرقانونی است و به منظور رونق گردشگری تمامی این فعالیت‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شود و ذیحسابان  موظف به نظارت هستند.

در ادامه این نشست از جمله مشکلاتی که توسط فعالان بخش خصوصی مطرح شد می توان به  فعالیت مهمان‌سراهای ادارات، بالا بودن هزینه نگهداری هتل‌ها، انحصار شرکت شمسا در زمینه اعزام زائران به عتبات عالیات و بی‌بهره ماندن آژانس‌های مسافرتی ایلام، بالا بودن سود تسهیلات بانکی حوزه گردشگری، نبود زیرساخت لازم در حوزه گردشگری، همکاری نکردن برخی ادارات در زمینه رفع مشکلات طرح‌های گردشگری، فعالیت واحدهای بین‌راهی غیرمجاز، معارضان محلی، پایین بودن دوره بازپرداخت تسهیلات بانکی و نبود مشوق و رغبت کم سرمایه‌گذاران توانمند برشمرد که استاندار ایلام قول پیگیری برای رفع آنها را داد.

 

چاپ کن

نظرات