تهیه پرونده ۶ اثر منقول ایلام برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور

تاریخ انتشار : ۸ آبان ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار
    1. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام از تهیه و ارسال پرونده ۶ اثر منقول برای ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان امروز ۸ آبان ۹۸ با اعلام این خبر اظهار داشت : این آثار شامل ۶ اثر گچبری به دست آمده از کاوش های شهر تاریخی سیمره(دره شهر) است که پرونده آنها برای ثبت در فهرست آثار ملی ، تهیه و به وزارت میراث فرهنگی نیز ارسال شده است .

او افزود : این گچبری ها شامل نقوش گیاهی و گچبری دیواری سطح دیوارها و قوس های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره به صورت قاب بندی های مربع و مثلثی مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است که بسیار ارزشمند و نفیس هستند.

او با بیان اینکه ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی یکی از رویکردهای ارزشمند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، اضافه کرد: ثبت این آثار نقش مهمی در افزایش حفاظت فیزیکی و فنی آنها خواهد داشت.

شنبه زاده عنوان کرد : تاکنون ۱۰ فصل کاوش در شهر تاریخی سیمره انجام شده است که طی کاوش های صورت گرفته در این شهر تاریخی تعدادی گچبری در مکان منصوب به مسجد این شهر تاریخی کشف شد که بسیاری از آنها نفیس، ارزشمند و منحصربفرد هستند.

او ادامه داد : در راستای طرح ساماندهی و تهیه شناسنامه ثبتی اموال منقول تاریخی، یک هزار قطعه گچبری شهر تاریخی سیمره ساماندهی و شناسنامه اموال برای آنها صادر شده است.

شنبه زاده گفت : وجود شهرهای تاریخی، قلعه ها، تپه های باستانی، سنگ نوشته ها، کاخ ها، آتشکده ها و تنگه های تاریخی در استان ایلام از تاریخ و تمدن دیرپای این سرزمین حکایت می کند.

چاپ کن

نظرات