عملیات اجرایی مرمت قلعه والی ایلام آغاز گردید

تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام از آغار عملیات اجرایی مرمت قلعه والی شهر ایلام خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام امروز ۲۱ خرداد ۹۸ با اعلام این خبر اظهار داشت : هم اکنون مرمت اثر تاریخی مهم در استان ایلام در حال اجراست که یکی از این موارد قلعه والی شهر ایلام است که شامل ساختمان و موزه است.

او گفت : با توجه به فرسودگی قسمت هایی از ساختمان و موزه مردم شناسی قلعه والی ، اقدامات مرمتی با مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی آغاز گردید .

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام اضافه کرد : عملیات اجرایی مرمت قلعه والی  شامل برداشت و اجرای مجدد آجر فرش اطراف قلعه و حیاط پایین – بند کشی آجرفرش اطراف قلعه و حیاط پایین- مرمت کنگره های ورودی راپله ها  – مرمت و بازسازی اورسی ها – خرید مصالح – خرید آجرهای فیروزه ای  ۱۵۰۰ عدد- تعمیر بخشهای آسیب دیده فنس پشت قلعه و رنگ آمیزی – برداشت و اجرای مجدد بند کشی دیوارها و پشت بام می باشد .

این مسئول بیان داشت: قلعه والی یکی از مهمترین آثار تاریخی استان ایلام است که مربوط به دوران قاجار است و مهمتر از همه اینکه این قلعه محل موزه مردم شناسی استان است که نمادی از فرهنگ و هنر استان است.

او اضافه کرد : قلعه والی در زمینی به مساحت چهار هزار و ۶۸۷ متر مربع احداث شده است که از این مقدار زمین، فضای سبزی به مساحت یک هزار و ۷۹۲ متر مربع در ضلع جنوبی باقی مانده است.

بنای قلعه والی به شماره ۱۷۹۸ در تاریخ ۳/۹/۷۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است وهم اکنون موزه مردم شناسی دراین بنا دایرومورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

چاپ کن

نظرات