مرمت و احیاء بنای تاریخی امامزاده مهدی صالح ماژین دره شهر با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیون ریال

تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از مرمت بنای تاریخی امامزاده صالح ماژین واقع در شهرستان دره شهر خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، “عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام امروز ۲۴ فروردین ۹۸ با اعلام این خبر اظهار داشت : بنای تاریخی امامزاده مهدی صالح ماژین با اعتبارات ابلاغی از سازمان مرکزی به مبلغ ۱۵۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ملی مرمت خواهد شد.

او افزود : با توجه به شدت بارش ها و سیلاب اخیر بخش ماژین قسمت هایی از این بنای تاریخی دچار آسیب گردیده که پس از تهیه شرح خدمات توسط کارشناسان این اداره کل عملیات اجرایی آن آغاز خواهد گردید.

شنبه زاده تصریح کرد : بقعه امام‌زاده مهدی صالح (ع) یکی از مکان‌های میراثی است که با معماری خاص گذشته ساخته شده و از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار است. بنای این بقعه متبرکه از شاهکار‌های معماری قرن هشتم هجری است که به صورت چهارگوش آجری ساخته و آثار گچ‌بری آن با آیات قرآن مزین شده است که زوایای چهارگانه آن به گوشواره‌های مناره مانندی منتهی می‌شود.

شنبه زاده بیان کرد: استفاده از نقشه مربع با ستون‌های توکار زاویه‌ای، سردابه، طاق نما‌های بلند و کشیده و کم عرض، ضخامت کم دیوارها، مقرنس‌های زیرگنبد و محراب بسیار زیبا از مهمترین خصوصیات بنای این بقعه است.

او ادامه داد : بقعه امامزاده مهدی صالح (ع) در دهستان ماژین از توابع شهرستان دره‌شهر و در ۴۵ کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد؛ که به شماره ۴۳۱۱ مورخ ۷/۱۰/۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

چاپ کن

نظرات