نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان ایلام : صنایع دستی ایلام بهترین مؤلفه در زمینه رونق تولید ملی است .

تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

حجت الاسلام کریمی تبار نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان ایلام گفت : با توجه به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال ” رونق تولید ” ، با افزایش تولید صنایع دستی ایلام می توان آن را بهترین مولفه در زمینه رونق تولید ملی معرفی کرد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام ، امروز دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸ به مناسبت روز جهانی و آغار هفته صنایع دستی ، عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام و دیگر مسئولین اداره کل و همچنین صنعتگران استان با نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان ایلام دیدار و گفتگو کردند .

” حجت الاسلام کریمی تبار “نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان ایلام ضمن خیر مقدم و تبریک روز جهانی صنایع دستی گفت : کار کردن در فرهنگ اسلامی مانند کسی است که در خط مقدم برای حفظ جامعه خود با دشمنان می جنگند لذا کارهای مربوط به صنایع دستی از یک لحاظ بعد هنری و از لحاظ دیگر بعد اشتغازایی دارد .

او با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری با توجه به شعار سال (رونق تولید) افزود : با توجه به اینکه صنایع دستی یکی از مهمترین راههای اشتغالزایی می تواند باشد باید تولیدات این صنعت را بالا برد و همچنین نیازمند به تبلیغات گسترده ای دارد که در این زمینه همکاری های ویژه صداوسیمای استان در بحث تبلیغات در سطح ملی را می طلبد .

نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان ایلام تصریح کرد : اربعین فرصت بسیار مناسبی است که با تبلیغات گسترده و با برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی محصولات صنعتگران و هنرمندان این حوزه معرفی شوند .

او همچنین در مورد برپایی غرفه دائمی معرفی محصولات صنایع دستی در پایانه مرزی مهران تاکید داشت و افزود : با رایزنی  با مسئولین شهرستان مهران سعی می شود  این امر به ویژه در ایام اربعین که فرصت بسیارمناسبی برای فروش محصولات صنایع دستی است محقق گردد .

او با تاکید بر اینکه استان ایلام به صورت شاخص میزبان نمایشگاه های ملی باشد اضافه کرد : با در نظر گرفتن جای ثابتی برای برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی ، هم کالاهای صنعتگران به فروش می رسد و هم ارزش هنرشان حفظ  می شود .    

در این دیدار عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام نیز ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی به صنعتگران و کارکنان معاونت صنایع دستی به ارائه گزارشی از عمکلرد در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی پرداخت .

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام گفت : یکی از بهترین راهها برای تحقق شعار سال از سوی مقام معظم رهبری ، رونق تولیدات محصولات صنایع دستی است که می تواند اشتغال پایدار ایجاد کند.

او گفت : هشت هزار صنعتگر فعال در ۳۳ رشته صنایع دستی در استان ایلام در بخش های خانگی و کارگاهی فعالیت می کنند و قریب به ۱۰۰ کارگاه تولیدی در ایلام و سایر شهرستانها فعالیت دارند .

شنبه زاده در ادامه به جایگاه ممتاز گلیم نقش برجسته در صنایع دستی ایلام اشاره کرده و گفت: گلیم نقش برجسته ازنظر اصالت و تولید مهم ترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است.

او تصریح کرد : گلیم نقش برجسته مهم ترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است و با توجه به شاخص هایی از جمله پیشینه و تعداد بالای افراد شاغل در این صنعت به عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته معرفی شده است که هم از لحاظ تولید و هم از لحاظ استاندارد سازی در مراحل ثبت جهانی می باشد .

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام در زمینه رونق تولید اظهار امیدواری کرد و بیان داشت : بهترین راه برای رونق تولید بالا در مرحله نخست جلوگیری از ورود کالاهای مشابه است .

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام بیان داشت: تولید دستی و سنتی به همراه کاربری امروزی و طراحی مناسب و بروز از ضروریات اصلی جذب بازارهای جهانی و موفقیت در تجاری سازی صنایع دستی است.

شنبه زاده تصریح کرد: حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی در سالهای اخیر جزو برنامه های این اداره کل بوده و توانسته زمینه خودکفایی را در این صنعت  فراهم آورد.

شنبه زاده در پایان از توجه خاص و ویژه نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان در حوزه صنایع دستی که باعث دلگرمی و امیدواری هنرمندان این حوزه را به دنبال دارد قدردانی کرد .

چاپ کن

نظرات