کاوش غار “مرگرگلان” در استان ایلام آغاز شد

تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۸
موضوع : اخبار,اخبار

مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام از آغاز کاوش غار “مرگرگلان “بخش هلیلان شهرستان چرداول خبر داد .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی ، ” عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان امروز ۱۵ مهر۹۸ با اعلام این خبر اظهار داشت : کاوش غار ” مرگرگلان ” هلیلان واقع در شهرستان چرداول توسط هیئتی مشترک از باستان‌شناسان ایرانی و اروپایی از جمله دانمارک و نروژ آغاز شد .

او افزود : کاوش غار “مرگرگلان”  به منظور تکمیل اطلاعات در خصوص دوران آغاز کشاورزی و استقرارهای پیش از تاریخ در دشت هلیلان است .

وی اضافه کرد: این کاوش در واقع ادامه اقدامات پژوهش های میدانی  تیم دانمارکی به سرپرستی پروفسور ” پدر مورتنسن ” در کاوش و کار گمانه زنی غار مرگرگلان در دودهه آخر پیش از انقلاب است.

مدیر کل میراث فرهنگی تصریح کرد :  هدف از این کاوش باستان‌شناسی ، تعیین قدمت تاریخی منطقه یعنی زمانهای استقرار و زندگی بشر متعلق به دوران بسیار دور عصر سنگ ( پارینه‌سنگی ، میان‌سنگی و نوسنگی ) در دشت هلیلان است .

شنبه زاده ادامه داد : هیئت باستان شناسی ایرانی واروپایی به سرپرستی آقای ” فوبیاس ریشتر” که متشکل از سه باستان‌شناس دانمارکی ( شاگردان پروفسور مورتنسن که دهها سال قبل از انقلاب ، کار شناسایی از آثار تاریخی منطقه هلیلان و کاوش تپه گوران را انجام داد ) و گروه باستان‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه به سرپرستی آقای دکتر حجت دارابی ، از طرف دانشگاه کپنهاک دانمارک ، کاوش غارهای موسوم به مَرگُرگَلان در دامنه ارتفاعات شمال‌غرب کهره هلیلان را آغاز کرده‌اند

چاپ کن

نظرات